Skip to main content

Renowacja rur żeliwnych czy wymiana – które rozwiązanie wybrać? Porównanie nakładów czasu, pracy i kosztów

Rury wodne w starszych blokach mieszkalnych często wykonane są z trwałego i wysoce odpornego żeliwa. Mimo to, po kilkudziesięciu latach eksploatacji, mają prawo zawodzić, szczególnie jeśli wcześniej nie były poddawane konserwacji. Czy jednak stare rury żeliwne zawsze trzeba wymieniać? Na czym polega renowacja rur żeliwnych i czy może się sprawdzić lepiej? Sprawdź nasze porównanie.

Stare rury żeliwne z zaawansowaną korozją

Dlaczego wymienia się stare rury żeliwne?

Niegdyś w budownictwie stosowano przede wszystkim rury żeliwne, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i długowiecznością. Niestety po pewnym czasie i one tracą swoje właściwości i ulegają korozji. W efekcie wzrasta ryzyko poważnych awarii oraz konieczności przeprowadzania kosztownych napraw. Dlatego w starszych budynkach wielorodzinnych może być konieczna wymiana pionów – najlepiej jest ją przeprowadzić, gdy stare rury żeliwne nie stwarzają jeszcze poważnych kłopotów.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że wymiana pionu wodnego w bloku lub budynku użyteczności publicznej to skomplikowane i drogie przedsięwzięcie. Alternatywę dla tego rozwiązania stanowi renowacja rur żeliwnych, która pod wieloma względami jest znacznie prostsza.

Wymiana a renowacja rur żeliwnych – porównanie nakładów pracy i czasu

Wymiana pionu żeliwnego w bloku mieszkalnym lub innym dużym budynku niesie za sobą sporo wyzwań. Wymaga przede wszystkim sporych nakładów czasu i pracy. Taka operacja wiąże się z:

  • koniecznością wyłączenia pionów wodnych z użytku, nawet na kilka dni – co powoduje dużą uciążliwość dla mieszkańców lub użytkowników budynku;
  • koniecznością kucia ścian w celu dostania się do rur – a tym samym skuwania glazury w łazienkach i kuchniach, demontażu zabudów itp.;
  • wygenerowaniem kosztów odnowienia pomieszczeń – jeśli dojście do rur jest zabudowane, mieszkańcy muszą we własnym zakresie pokryć koszt remontu po zakończeniu wymiany.

Aby wymienić stare rury żeliwne, trzeba się do nich dostać, co wiąże się z hałasem, brudem i dużą ilością odpadów. Same prace są uciążliwe i w przypadku bloków mieszkalnych dotykają każdego mieszkańca. W dodatku często spotykają się z oporem wśród lokatorów. Zorganizowanie tego typu robót jest więc bardzo trudne, nie tylko zresztą w budynkach mieszkalnych. Szczególnym wyzwaniem staje się w  tzw. budynkach pracujących (szpital, biurowiec, hotel itp.), które mimo utrudnień muszą nadal funkcjonować, a każdy wyłączony z użytku fragment obiektu, wiąże się z wymiernymi stratami.

Pod względem nakładu pracy i czasu renowacja rur żeliwnych jest mniej uciążliwa. W tym przypadku:

  • nie ma konieczności kucia ścian – brak brudu, hałasu, kurzu i konieczności remontowania pomieszczeń objętych wymianą pionów;
  • brak konieczności angażowania wszystkich mieszkańców – renowacja pionów żeliwnych wymaga jedynie dostępu do lokalu na najwyższej kondygnacji;
  • znacznie krótszy czas wyłączenia pionów z eksploatacji – zaledwie kilka godzin (ok. 4h w budynku mającym 5 kondygnacji).

Renowacja jednego pionu żeliwnego trwa zaledwie jeden dzień, a po wyjściu ekipy nie pozostają żadne odpady czy gruz. Nie ma też konieczności kucia w ścianach, demontażu sprzętu, zabudów czy mebli. Dzięki temu prace są znacznie „czystsze” i zdecydowanie mniej uciążliwe. Nie generują także hałasu. Tak skuteczna i bezinwazyjna renowacja rur żeliwnych jest możliwa dzięki rewolucyjnej metodzie ElastoFlake, która wykorzystuje płynny polimer do stworzenia całkiem nowej rury w świetle starej.

Ten artykuł może być pomocny: Bezinwazyjne uszczelnianie rur ElastoFlake – na czym polega i jak przebiega naprawa rur bez kucia w innowacyjnej fińskiej technologii?

Wymiana a renowacja rur żeliwnych – porównanie kosztów

Jeśli potrzebna jest wymiana pionu żeliwnego w bloku, cena zwykle jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy wyborze wykonawcy. Okazuje się jednak, że można zaoszczędzić, po prostu poddając stare rury żeliwne renowacji. Trzeba przy tym podkreślić, że sama wymiana rur żeliwnych na PCV może być tańsza, przede wszystkim ze względu na dość niskie ceny materiałów. Tego rodzaju prace generują jednak zwykle wysokie dodatkowe koszty w postaci konieczności remontu pomieszczeń. W związku z tym całościowy koszt prac znacznie się zwiększa. Renowacja rur żeliwnych zazwyczaj jest pozornie droższa, ale nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. W tym przypadku nie ma mowy o jakichkolwiek zniszczeniach w pomieszczeniach i konieczności przeprowadzania remontów.

Wymiana a renowacja rur żeliwnych – co jeszcze warto wiedzieć?

Renowacja rur żeliwnych to uniwersalna metoda, która sprawdza się w każdych warunkach – także wtedy, gdy piony są ukryte głęboko w ścianach, co często dotyczy np. kanalizacji deszczowej. Zastosowanie nowoczesnych metod renowacji pozwala wówczas uniknąć dużych zniszczeń związanych z kuciem ścian w celu dostania się do pionów. Renowację można zatem przeprowadzić bez ryzyka generowania dodatkowych wysokich kosztów związanych z remontem.

Nowoczesna renowacja rur żeliwnych metodą ElastoFlake jest na tyle mało inwazyjna, że można ją stosować także w obiektach zabytkowych. Pomaga tym samym dbać o stan techniczny budynków objętych ochroną konserwatorską bez ingerencji w ich strukturę.

Warto także zaznaczyć, że renowacja rur żeliwnych nie zmniejsza przepustowości rur – polimer jest nakładany cienką 3-milimetrową warstwą po usunięciu nagromadzonych przez lata zanieczyszczeń. Natomiast niski współczynnik tarcia sprawia, że w odnowionych rurach znacznie wolniej powstają kolejne osady.  Materiał używany do renowacji bardzo szybko schnie i twardnieje, jest elastyczny i wysoce odporny na zmiany temperatury. W Szott wykorzystujemy tylko oryginalne, atestowane i certyfikowane materiały, które są przyjazne dla środowiska bardzo trwałe – efekt renowacji utrzymuje się przez ponad 30 lat, podobnie jak w przypadku wymiany rur żeliwnych na PCV.

Bezinwazyjna renowacja rur żeliwnych metodą ElastoFlake
Renowacja rur żeliwnych powoduje jedynie powstanie minimalnych uciążliwości. Nie wymaga kucia ścian i nie powoduje powstawania szkód w lokalach mieszkalnych. Dlatego jest coraz częściej wybierana zamiast wymiany pionów.

Jedyne ograniczenia przy tego rodzaju pracach obejmują wyłączenie z użytku danego pionu na kilka godzin (a nie kilka dni!). Ponadto niezbędny jest dostęp tylko do mieszkania na najwyższej kondygnacji – pozostali lokatorzy nie muszą uczestniczyć w procesie remontowym (często nawet nie są jego świadomi). Nie ma też mowy o kuciu w ścianach i związanymi z tym zniszczeniami. Ponadto renowacja nie generuje odpadów, więc jest przyjazna dla środowiska, a trwałość wykonanych prac ocenia się na ok. 30 lat!

Zapraszamy do kontaktu wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne organy administracji budynków – opowiemy więcej o stosowanej przez nas metodzie i przedstawimy bezpłatną wycenę prac. Wykonujemy renowacje rur żeliwnych w blokach mieszkalnych, ale też np. w biurowcach, budynkach użyteczności publicznej, szkołach, szpitalach, hotelach itp.