Skip to main content

Wymiana rur kanalizacyjnych – kiedy jest konieczna?

Jak wszystko na świecie rury kanalizacyjne nie są wieczne. Prędzej czy później nadchodzi dzień, w którym użytkownicy lub zarządcy budynku stają przed koniecznością podjęcia decyzji o ich wymianie. Kiedy to następuje? Co sprawia, że dłużej nie można zwlekać z wymianą instalacji kanalizacyjnej? Czy da się uniknąć tego skomplikowanego procesu? Sprawdź!

Po czym poznać, że wymiana rur kanalizacyjnych jest konieczna?

Rury kanalizacyjne, mimo że są ukryte, niekiedy mogą dawać o sobie znać. Jakie objawy sygnalizują, że czas na ich wymianę?

Powracające zatory

Jedną z najczęstszych przyczyn podejmowania decyzji o wymianie rur kanalizacyjnych są powtarzające się zatory, które nierzadko prowadzą do zalań w lokalach. Odkładający się przez lata kamień we wnętrzu rur powoduje zmniejszanie się ich średnicy i utratę przepustowości. Kiedy na domiar złego w rurze kanalizacyjnej pojawi się coś, co nie powinno się tam znaleźć (np. chusteczka lub papierowy ręcznik), może to doprowadzić do całkowitego zamknięcia jej światła i powstania zatoru.

Korozja i nieszczelności

Kamień osadzający się w rurach kanalizacyjnych oczywiście zwęża ich światło, ale jednocześnie przykrywa nieszczelności, zapobiegając przeciekom. W związku z tym udrożnienie rur poprzez usunięcie kamienia może doprowadzić do jeszcze większych szkód. Może wówczas dochodzić do zalań, co natychmiast kwalifikuje rury do wymiany. Co więcej, w takim przypadku trzeba również wcześniej odnaleźć uszkodzony fragment rury, co wykonuje się w ramach dodatkowej usługi  poszukiwania i lokalizacji wycieków.

Wymiana rur kanalizacyjnych – czy to jedyne rozwiązanie?

Może się wydawać, że nie ma ratunku przed wymianą starych, żeliwnych rur kanalizacyjnych na nowe. Ich czyszczenie może bowiem zakończyć się powstaniem ubytków i nieszczelności, które spowodują jeszcze większe szkody. A jednak jest rozwiązanie – to renowacja rur kanalizacyjnych!

Dlaczego renowacja rur kanalizacyjnych jest lepsza od wymiany?

Wymiana rur kanalizacyjnych to proces kosztowny, długotrwały i uciążliwy. Towarzyszą mu hałas, a często także zniszczenia w poszczególnych lokalach. Aby wymienić rury, trzeba bowiem dostać się do pionu z każdego piętra. Szkody w lokalach generują bardzo wysokie koszty pośrednie, z którymi zwykle lokatorzy zostają sami. Zapisy w regulaminach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych mówią wyraźnie o konieczności umożliwienia dostępu do pionów kanalizacyjnych. Dlatego jeśli właściciel mieszkania zdecyduje się zabudować dostęp do pionu, nie ma prawa do zwrotu kosztów remontu czy też odszkodowania. Dewastacja mieszkania nie jest jednak konieczna – wystarczy zdecydować się na renowację zamiast wymiany rur!

Renowacja rur kanalizacyjnych – bezinwazyjna, szybka, przyjazna środowisku!

Renowacja rur kanalizacyjnych pozwala na stworzenie nowej instalacji kanalizacyjnej bez konieczności wymiany pionów i związanych z tym problemów. Wszystkie prace wykonuje się z dachu, poddasza lub mieszkania na ostatniej kondygnacji po wcześniejszym zdemontowaniu muszli WC. Pomieszczenia są wcześniej zabezpieczane, a po zakończonej pracy uprzątnięte i pozostawione w nienaruszonym stanie. Całkowita bezinwazyjność stosowanej przez firmę SZOTT technologii wyróżnia ją spośród dostępnych na rynku rozwiązań. Dodatkowo metoda jest szybka (renowacja jednego pionu może trwać zaledwie jeden dzień) i przyjazna środowisku.

Na czym polega bezinwazyjna renowacja rur kanalizacyjnych?

Bezinwazyjna renowacja rur kanalizacyjnych wykorzystuje istniejący system kanalizacyjny w budynku, bez względu na jego stan techniczny. Prace składają się z 3 etapów:

  1. czyszczenie rur kanalizacyjnych – obejmujące usunięcie osadów, brudu i kamienia, które wcześniej zwężały średnicę rur, powodując zatory; prace są realizowane przy ciągłym podglądzie na kamerze TV, co pozwala odkryć wszelkie rysy, pęknięcia i dziury;
  2. wysuszenie rury – jest to wymóg technologiczny, który w żaden sposób nie wpływa na kondycję instalacji;
  3. nakładanie na wewnętrzną stronę rur polimerowej powłoki ElastoFlake – dzięki temu tworzy się tzw. nową rurę w starej rurze i przywraca się pełną funkcjonalność pionowi kanalizacyjnemu.

Co ważne, nowa powłoka ma zaledwie 3 mm, więc nie wpływa w istotny sposób na średnicę oraz przepustowość rur kanalizacyjnych. Dodatkowo cechuje się ona wysokim poślizgiem i niewielką przyczepnością – to sprawia, że brud i osady osadzają się wolniej, a żywotność rur jest znacznie przedłużona.

Chcesz dokładniej poznać właściwości materiału ElastoFlake? Sprawdź je tutaj.

Renowacja rur kanalizacyjnych materiałem ElastoFlake – zapomnij o wymianie rur!

Nowa powłoka nie tylko odnawia wnętrze rur, ale również niweluje wszelkie nieszczelności, pęknięcia, rysy i dziury. Tym samym renowacja rur kanalizacyjnych metodą natryskową za pomocą materiału ElastoFlake eliminuje dwa główne powody zmuszające zarządcę nieruchomości i jej mieszkańców do podjęcia decyzji o wymianie instalacji na nową. Jednocześnie pozwala uniknąć uciążliwych prac, kosztownych remontów i pozostałych związanych z nią niedogodności.

Dzięki renowacji rur kanalizacyjnych materiałem ElastoFlake budynek zyskuje nowe piony kanalizacyjne z tworzywa, których żywotność oceniana jest na 30 lat – a wszystko to bez brudu, hałasu i niszczenia pomieszczeń. Decydując się na renowację, można uniknąć także dodatkowych, „ukrytych” kosztów wymiany rur związanych z koniecznością doprowadzenia pomieszczeń do pierwotnego stanu. Tym samym renowacja jest zdecydowanie tańsza – pomimo że cena samej usługi bywa wyższa niż w przypadku wymiany rur.


Inne polecane artykuły: